Семинарът „Интертекстуалността в културата на Средновековна България“, организиран от преподаватели и докторанти към Университетския център Academia Iuventutis,
събра лектори от различни области на медиевистиката и различни университети. Семинарът се проведе в рамките на три дена от 23 до 25 януари в град Пловдив. Докладите се проведоха
с паралелна връзка в електронна среда. Семинарът бе открит от проф. д.ф.н. Любка Липчева, ръководител на Центъра. Почетен гост и основен лектор бе проф. д.ф.н. Георги Минчев от Университета в Лодз, който гостува на
Пловдивския университет по Националната програма за развитие на българистиката в чужбина. Проф. Минчев изнесе доклади във всеки от дните на семинара. В събитието се включиха още и проф. д.ф.н. Вася Велинова от СУ „Св. Климент Охридски“с доклад на тема „Гласът на Логоса в тишината на храма – аспекти на интертекстуалността в средновековната църковна риторика“, както и доц. д-р Димитър Димитров от ПУ „Паисий Хилендарски“ с доклад със заглавие „Византийските извори за възобновата на българската държава – интертекстуалност, манипулация, пропаганда. Съчиненията на Никита Хониат“. Интересът към докладите на тримата изследователи и поставените в тях научни проблеми пролича в обширните и интензивни дискусии, в които се включваха всички участници: преподаватели, докторанти и студенти.
Семинарите на Academia Iuventutis дават възможност на студентите и докторантите от ПУ „Паисий Хилендарски“ да се срещат с преподаватели от други университети, включително и чуждестранни, а доц. Димитров от Пловдивския университет се радваше на присъствието на свои студенти, които дойдоха на семинара да слушат своя любим преподавател. Местата извън университета, избрани за
семинарите на Academia Iuventutis, предлагат различна, неформална среда на общуване между докоранти и преподаватели, както и различни теми за разглеждане, които вдъхновяват участниците.